USLUGE

Troškove plaća
zdravstveno osiguranje


Liječnik

LIJEČENJE KOD LIJEČNIKA

U Njemačkoj možete sami odabrati svog liječnika. Ako imate obavezno osiguranje, možete birati između više liječnika koji imaju ugovor sa fondom. To je slučaj sa većinom liječnika koji rade ambulantno u ordinacijama. Vodite računa o napomenama na oznakama sa nazivom ordinacije, kao što su „Pacijenti svih fondova“ ili „Svi fondovi“.

Potražite obiteljskog liječnika (posebno specijalista interne ili opće medicine) u svojoj blizini, kojem se možete najprije obratiti u slučaju bolesti ili zdravstvenih tegoba. Ako idete uvijek istom liječnike, jednostavnije je da se zajedno pobrinete za svoje zdravlje.

Ako je potrebno, vaš obiteljski liječnik uputit će vas nekom od specijalista (na primjer za uho, grlo, nos ili ortopedu). Ako ste bolesni, smijete otići direktno u neku specijalističku ordinaciju. U tim ordinacijama obavljaju se, na primjer, i manje operacije ili specijalni zahvati, a da ne morate ići u bolnicu zbog toga.

Odlazak liječniku
Ako ste akutno bolesni ili imate tegobe, morate zakazati termin pregleda kod svog liječnika. No, možete otići u ordinaciju i bez zakazivanja termina. Međutim, u tom slučaju možete dugo čekati na svoj red. Zato je uvijek bolje nazvati ordinaciju prije dolaska i reći kakve tegobe imate. Ako se osjećate toliko loše da ne možete otići u ordinaciju, pitajte bi li vaš liječnik došao kod vas kako bi vas pregledao.

Razgovor s liječnikom
Mirno objasnite zašto ste došli i koje tegobe imate. Vodite računa o tome razumijete li vas vaš liječnik. Ako vam je nešto nejasno, pitajte. Odgovorite liječniku na pitanje pušite li, pijete li alkohol, bavite li se sportom ili ako vas pita za vaše navike u prehrani, jer su to liječniku važne informacije, koje mu pomažu da vas izliječi što brže i, prije svega, pravilno.

Ako imate pitanja u vezi sa lijekovima koje vam propiše vaš liječnik, slobodno mu se obratite. Posebno je važno da lijekove uzimate točno onako kako vam je preporučeno. Kod pitanja u vezi sa uzimanjem lijekova, pomoći će vam i ljekarnici u ljekarnama u kojima uzimate lijekove. Obavijestite svog liječnika ako ne podnosite lijekove ili ste ih zaboravili uzeti. Samo ako mu to kažete, vaš liječnik može se pobrinuti da vam brzo i pouzdano pomogne drugim lijekovima ili promjenom načina liječenja.

Zubar

LIJEČENJE KOD ZUBARA

Vaš fond zdravstvenog osiguranja (Krankenkasse) plaća sve troškove stomatoloških intervencija kojima se liječe zubi. To vrijedi i ako se zubi ne mogu izliječiti i ako se moraju izvaditi.

Zdravi zubi su sastavni dio kvalitetnog života. Zato su važni redovni preventivni pregledi – čak i ako nemate nikakvih problema sa zubima. Fondovi obaveznog zdravstvenog osiguranja plaćaju i troškove ovih preventivnih pregleda. Ovi pregledi pomažu da se određena oboljenja otkriju na vrijeme i izliječe. Za te preglede dobit ćete od svog fonda takozvanu „Knjižicu za ostvarivanje bonusa (Bonusheft)“. U ovu knjižicu upisuju se preventivni pregledi. Ako možete dokazati da ste najmanje jednom godišnje (za osobe mlađe od 18 godina, najmanje jednom u pola godine) bili kod zubara, fond (Krankenkasse) plaća veći dodatak u slučaju ugradnje umjetnih zuba.

Ugradnja umjetnih zuba
Ugradnja umjetnih zuba podrazumijeva zubne krunice, mostove i proteze. Fond plaća takozvani „Fiksni dodatak (Festzuschuss)“, ovisno o nalazu stomatologa. To znači, fond plaća 50 posto troškova medicinski neophodnog zbrinjavanja. Ako ste u prethodnih pet godina išli jednom godišnje na preventivne preglede (Knjižica za ostvarivanje bonusa!), dodatak se povećava na 60 posto, nakon deset godina na 65 posto.

Plan liječenja i troškova
Prije ugradnje umjetnih zuba, zubar pravi „Plan liječenja i troškova“. Plan sadrži i usluge koje zubar preporuči ili koje vi želite, a koje izlaze iz okvira neophodnih medicinskih usluga. Ako se odlučite za ugradnju umjetnih zuba koja je skuplja od predviđenog okvira, morate sami platiti razliku troškova.

Ovaj plan liječenja i troškova potpišite tek kada ste sigurni koje dijelove liječenja plaća fond, a koje dijelove liječenja morate sami platiti.

Nakon liječenja dobit ćete račun za dio troškova koji morate sami platiti. To je takozvana „participacija (Eigenanteil)“. Ako imate minimalne prihode, raspitajte se kod svog fonda za „propise u izuzetnom slučaju (Härtefallregelungen)“: osobe sa minimalnim prihodima imaju mogućnost dobiti veći dodatak za ugradnju umjetnih zuba. U takvim slučajevima je važno da prije liječenja razjasnite sa fondom može li se vaša participacija smanjiti.

Bolnica

LIJEČENJE U BOLNICI

U bolnici se liječite samo ako nije dovoljna medicinska pomoć koju vam pruža vaš liječnik ambulantno ili ako se radi o hitnom slučaju. Ako imate obavezno osiguranje, nije moguće liječenje u privatnoj klinici.

Upućivanje na bolničko liječenje
Vaš liječnik utvrđuje morate li na bolničko liječenje i upućuje vas u bolnicu. Za to se koristi takozvana „uputnica“, koju morate ponijeti sa sobom u bolnicu. U uputnicu vaš liječnik istovremeno navodi koja bolnica odgovara predloženom liječenju. Obratite pozornost da ćete vi platiti troškove ako odete u neku drugu bolnicu, umjesto u onu koja je navedena u uputnici.

Ugovor s bolnicom
Ako na bolničkom liječenju morate ostati više dana, zaključujete ugovor o liječenju. Ovaj ugovor se najčešće zaključuje pismeno. To znači da potpisujete i bolnica i vi.

Što je određeno ugovorom?

  • Vaše liječenje od strane stručnog medicinskog osoblja,
  • vaša njega od strane kvalificiranih njegovatelja, i
  • vaš smještaj i ishrana.

Šta plaća fond zdravstvenog osiguranja?

  • Neophodno medicinsko liječenje,
  • smještaj i prehranu.

Što vi morate platiti?

  • Dnevnu doplatu (10 eura). Doplatu plaćaju samo odrasli i to samo za 28 dana u jednoj kalendarskoj godini (= 280 eura). Kod porođaja u bolnici, ne morate platiti ovu participaciju.
  • Ako želite da vas liječi primarijus ili da budete smješteni u jednokrevetnu sobu

Ako imate dodatno privatno osiguranje za takve dodatne usluge, ponesite potvrdu sa sobom. Može se dogoditi da morate platiti znatne troškove prije početka liječenja, koje će vam kasnije vaš fond nadoknaditi.

Ugovor sa bolnicom potpišite samo ako ste suglasni sa ugovorom i uzmite kopiju za sebe. Ako vam nešto nije jasno, pitajte. Neka vam pomognu prijatelji ili rodbina, koji dobro govore njemački.

U bolnici
Prije početka liječenja, bolnički liječnik obavlja sa vama detaljan razgovor („anamneza“). Razgovor se vodi o povijesti vaše bolesti, npr. ranija oboljenja ili operacije, kao i životne okolnosti koje bi mogle uticati na vaše zdravlje ili liječenje. Ove informacije važne su liječniku, kako bi vam mogao pomoći na pravi način i brzo.

Česti pregledi
U bolnici se određeni pregledi obavljaju često. U takve preglede spadaju kontrola krvi i srca. U okviru tih pregleda mogu da se rade i rendgenski snimci. Pitajte ako vam nije jasno zašto se moraju obaviti neki pregledi. Može se dogoditi da ćete prije operacije u bolnici morati izvaditi krv.

Prije operacija
Prije operacije, liječnik vas mora precizno informirati o mogućnostima i rizicima. Ne možete biti operirani, a da prethodno niste potpisali takozvanu „Suglasnost (Einverständniserklärung)“. U ovoj izjavi opisuje se vrsta i tok predstojećeg tretmana. Vaš potpis na ovoj izjavi je uvjet da se tretman obavi. Pitajte liječnika ako niste sve razumjeli.

Za anesteziju tokom operacije zadužen je anesteziolog. On/a će vam u razgovoru prije operacije objasniti cijeli postupak. Pustite da vam objasni sve što vam je važno i potpišite suglasnost samo ako ste sve razumjeli.

Napomenite osoblju da je potrebno da se s vama priča razumljivim jezikom – neka vam objasne sve nepoznate stručne pojmove! Ako vi ili članovi vaše obitelji ne govorite dovoljno dobro njemački da biste razumjeli objašnjenja, izričito tražite prevoditelja. Ako je prevođenje potrebno da biste vi razumjeli objašnjenja, bolnica mora platiti troškove prevoditelja.

Pitajte, također, kako se morate ponašati prije i poslije operacije. Za uspjeh operacije i vaše izlječenje, neophodno je da razumijete sve zahtjeve i da ih se pridržavate. Ovo se odnosi, posebno, na okolnost da odmah poslije operacije idete direktno kući. Ako poslije operacije imate jake bolove, odmah obavijestite osoblje bolnice o tome.

Lijekovi

LJEKARNE I LIJEKOVI

Lijekove i zavojni materijal dobit ćete u ljekarnama. Ljekarne imaju veliko crveno slovo „A“ iznad vrata i imaju normalno radno vrijeme. Noću i vikendom je uvijek dežurna neka ljekarna u vašoj blizini. O dežurnoj ljekarni možete se informirati putem interneta (ukucajte riječ „Apothekennotdienst“). Na vratima ljekarna stoji, također, koje ljekarne u vašoj blizini rade noću ili praznicima.

Određene lijekove (takozvane „lijekove na recept“) dobit ćete u ljekarni samo ako imate recept liječnika. U ljekarni dobit ćete informaciju o tome kada i kako da uzimate lijek. Može se dogoditi da ljekarna mora naručiti neki lijek. Ljekarnik će vam reći kada možete preuzeti lijek.

Fond (Krankenkasse) plaća samo one lijekove koje je liječnik propisao na crvenom receptu. Posebni propisi vrijede, na primjer, za jake lijekove protiv bolova (analgetike); oni moraju biti propisani na posebnom receptu za opojna sredstva. Za razne lijekove morate, u pravilu, platiti deset posto pune cijene (najmanje 5, a najviše 10 eura). To je takozvana „doplata“.

Primjeri:

  • Za lijek koji košta 20 eura, vi plaćate 5 eura.
  • Za lijek koji košta 80 eura, vi plaćate 8 eura.
  • Za lijek koji košta 120 eura, vi plaćate 10 eura.

Ni u kojem slučaju nećete platiti više od cijene lijeka. Bez doplate možete dobiti:

  • lijekove za djecu mlađu od 18 godina,
  • lijekove koji su u vezi sa trudnoćom ili porođajem

Ako imate obavezno zdravstveno osiguranje, ljekarna vrši direktan obračun sa vašim fondom. Vi plaćate samo propisanu doplatu. Za neke lijekove postoje i takozvani „generici“. Generik je lijek koji ima isti sastav aktivnih supstanci kao i takozvani „originalni“ lijek. Pitajte svog ljekarnika u vezi s tim, jer za neke generike ne morate plaćati doplatu.

KONTAKTIRAJTE NAS

Zainteresirani ste?
Postanite član zdravstvenog osiguranja.